Vesi
Vesi, vesi ja veelkord vesi! Paneme väga suurt rõhku vee piisavale joomisele, sest inimese keha koosneb umbes 75%-st veest. Vesi täidab organismis mitmeid olulisi ülesandeid nagu näiteks keharakkude varustamine toitainete ja hapnikuga, hapniku kandmine kopsudesse, mille tagajärjel on võimalik eraldada kehast süsihappegaasi, mürgiste jääkide eraldamine kehast neerude ja maksa abil. Vesi annab rakkudele vajalikke toitaineid ja säilitab kehas tervisliku elukeskkonna.
Kas vesi aitab kaalust alla võtta? Kindlasti on vesi väga hea kaalulangetaja. Joogivee korrapärase tarvitamise abil võib liigset kaalu kaotada ilma eriliste ja tülikate dieetideta. Jooge, kui tunnete nälga – nälja ja janutunne on sarnased ning nn nälg toidukordade vahel võib tekkida hoopis vedelikupuudusest. Puhas vesi ei sisalda kaloreid ja see täidab magu. Soovitame oma klientidel enne igat söögikorda juua klaas vett, sest see täidab kõhu veega, mille tagajärjel on tarvis vähem süüa.
Dieetide mõju
Kaalu langetamisel on tavaline, et soovitakse näha kiireid tulemusi. Kuid on ebatõenäoline, et kiirelt saavutatud kaalulangus püsib pikka aega. Lisaks võib see kaasa tuua terviseriske. Paljud kaalulangetusprogrammid lubavad kiireid tulemusi, kuid pärast selliseid dieete kipub ülekilosid kahjuks veel rohkemgi tagasi tulema, kui neid esialgu oli.
Kalorite lugemine annab kehale stressisignaale ja paneb Teid muretsema iga toidukorra ja vahepala pärast ning arvutama, kuidas kogutud kaloreid kaotada ning kui palju uusi juurde süüa, et kaal ei tõuseks. Oma keha ja kehakaalu päästmiseks tuleks unustada kalorite lugemine, kuulata keha vajadusi ja liikuda järk-järgult loomuliku tervisliku toitumise juurde. Kaalu langetamine ei tohiks olla tülikas, nii et sagedased ja tervislikud toidud varustaks Teie keha kõigega, mida vajate, ilma et peaksite nälga kannatama.
Soola tarbimise vähendamine
Suures koguses soola tarbimine tõstab vererõhku ning võib aidata kaasa kõrgvererõhutõve väljakujunemisele. Kõrgvererõhutõve tüsistusteks on südamepuudulikkus, südame isheemiatõbi ja nägemise halvenemine. Liigne soolatarbimine suurendab riski infarkti ja insuldi tekkeks ning kahjustab mao limaskesta ja muudab selle vastuvõtlikuks nakkustele, sealhulgas maohaavanditele.
Liigne soola tarbimine on organismile väga kahjulik, sest see koormab liigselt ka neere, mis peavad soola lahustamisega hakkama saama. Lisaks hoiab sool kehas kinni ka vett, tekitades nii liigset kehakaalu ja turseid.
Sööge toitu kõigist toidurühmadest
Inimesed arvavad tihtipeale, et toituda tuleb põhimõttel "kõik või mitte midagi", kuid tegelik edu võti peitub mõõdukuses ja tasakaalus. Kuidas aga ära tunda see õige tasakaal? Sisuliselt tähendab see, et süüa tuleb ainult nii palju toitu kui Teie keha vajab. Pärast sööki tunnete end rahulolevana, kuid mitte ülesöönuna. Oluline on tasakaal toitainete osas - meie keha vajab tasakaalus püsimiseks süsivesikuid, valke, rasvu, kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid.
Tervisliku toitumise eesmärk on kujundada toitumisharjumusi, mida saate järgida kogu oma elu jooksul, mitte ainult paar nädalat või mõned kuud või kuni jõuate oma ideaalse kehakaaluni. Enamikule meist tähendab see seda, et süüa tuleks vähem kui me varem sõime, kuid veelgi enam tähendab see ebatervislike toitude söömise vähendamist (nn rafineeritud suhkrud, küllastunud rasvad, valge jahu tooted jne) ja nende asendamist tervislikumate toodetega nagu värsked puuviljad, köögiviljad ning täisteratooted.
Valkude tarbimine
Valgud on meie keha tähtsaim „ehitusmaterjal“. Valgurikast toitu tuleb tarbida piisavalt palju, sest valkude varud kehas on väikesed, kuid samas on nende piisav kogus organismi jaoks väga oluline. Valgud, võrreldes süsivesikute ja rasvadega, on palju enam abiks kehakaalu kontrollimisel, sest valgud tekitavad täiskõhutunde pikemaks ajaks. Figura Line'i meeskond paneb rõhku piisavale valgu tarbimisele.
Tervisliku valgu tarbimise võti on nende kvaliteet. Kasutage mitmekesiseid valkude saamise allikaid – ärge tarbige ainult liha ja piimatooteid (mis sisaldavad palju küllastunud rasvu), vaid lisage oma toidu hulka ka muud tervislikud valguallikad nagu kalad, kaunviljad, pähklid ja seemned.
Sööge rohkem tervislikke süsivesikuid ja teraviljatooteid
Eelistage tervislikke süsivesikute ja kiudainete allikaid, eriti just köögivilju ja täisteraviljatooteid. Lisaks asjaolule, et need on maitsvad ja toitaineterikkad, on nendes ka rohkesti kiudaineid ja antioksüdante (kuigi viimaseid leidub eelkõige just köögi- ja puuviljades).
Tervislikud / head süsivesikud hõlmavad täisteraviljadest valmistatud tooteid, ubasid, puuvilju ja köögivilju. Liitsüsivesikuid töödeldakse kehas aeglaselt, mis aitab kauem tegutsemisvõimeline püsida ning aitab hoida kehas veresuhkru taset stabiilsena.
Ebatervislikud / halvad süsivesikud hõlmavad valget jahu, rafineeritud suhkrut ja valget riisi, mis on puhastatud enamusest kiud- ja toitainetest. Ebatervislikud süsivesikud seeduvad kiiresti, mis omakorda põhjustab veresuhkru kiiret tõusu ja sellest tulenev insuliini kõikumine toob kaasa näljatunde ning vajaduse midagi näksida. Insuliinitaseme pideva tasakaalutuse korral viiakse rohkem rasva rasvarakkudesse, mis võib varem või hiljem avalduda ülekaaluna.
Nautige tervislikke rasvu ja vältige ebatervislikke
Aju, südame ja keharakkude toitmiseks on vajalik tarbida tervislikke rasvasid, samuti on head rasvad hädavajalikud juuste, küünte ning naha tervise ja ilu jaoks. Kõrgete rasvhapete - EPA ja DHA rikkad toidud on tervisliku ja tasakaalustatud toitumise puhul eriti olulised, sest need rasvhapped vähendavad südame-veresoonkonna haiguste riski, parandavad meeleolu ja tõstavad energiataset.
Lülitage oma menüüsse:
- Monoküllastumata rasvhapete rikkad taimsed õlid nagu oliiviõli, mandli- ja seesamiõli, samuti avokaado, pähklid (maapähklid, mandlid, pekaanipähklid) ja seemned (kõrvits, seesam jne).
- Polüküllastumata rasvhapped, sealhulgas oomega-3 ja oomega-6, mida leidub kalades ja mereandides, küllaldaselt näiteks lõhes, heeringas, makrellis, anšoovises ja sardiinides. Muud polüküllastumata rasvhapete allikad on lina-, tudra-, kanepi- ja tšiiaseemned ning -õlid ja kreeka pähklid.
Lülitage oma menüüst välja:
- Transrasvhapped, mida leidub kuumutatud taimeõlides, margariinis, küpsistes, maiustustes, soolastes suupistetes, praetud toitudes ja muudes töödeldud toitudes, milles kasutatakse osaliselt hüdrogeenitud rasvu. Vähendage küllastunud rasvhapete tarbimist.
- Küllastunud rasvhappeid leidub peamiselt loomsetes toodetes, sealhulgas punases lihas ja piimatoodetes.
Täitke oma taldrik värviliste köögiviljadega
Puuviljad ja köögiviljad on tervisliku toitumise aluseks. Need on madala kalorsusega ja toitvad, mis tähendab, et need on täis vitamiine, mineraale, antioksüdante - erinevad värvid pakuvad erinevaid kasutegureid, mistõttu nende tarbimine mängib olulist rolli. Just köögivilju tuleks lisada oma menüüsse iga päev ja neid ei saa kunagi olla liiga palju.
Kõik on lubatud
Ärge mõelge ühestki toidust kui "lubamatust" või "keelatust". Kui keeldute teatud toitudest või toidugruppidest, siis ahvatlevad need teid veelgi enam ning mõistate ennast hukka, kui kiusatusele järele annate. Kui tunnete suurt isu millegi soolase, magusa või ebatervisliku järele, alustage nende toitude koguse vähendamisega oma menüüs ning proovige neid toite süüa harvemini. Kui Teie toitumine on enamus ajast tervislik, siis ei tee see midagi halba, kui lubate endale aeg-ajalt tükikese kooki.
Eesmärkide seadmine
Koos Figura Line'i meeskonnaga töötame Teie jaoks välja lühi- ja pikaajalised eesmärgid, mida me koos jälgime ja aitame saavutada. Anname nõu tervisliku toitumise ja eluviiside kohta ning selgitame, kuidas saavutada soovitud tulemusi ning mitte tagasi pöörduda oma vanade harjumuste juurde. Teie eesmärgid on meie eesmärgid ning need saavutatakse koos!